22 Nisan 2011 Cuma

Amarikalı Pancake

Gençler bu devirde herşeye çok özeniyor. Amerikan filmi izliyor, dizisi izliyor. İzleme diyemiyorsun. Cirillop gibi gençler dizilerde löpür löpür pancake götürüyor. Üzerine kremalar, şerbetler döküyor, yiyor. Yaprak Dökümü'nde gençler baklava yeseler, ona da özenirler. Baklava endüstrisinin bundan haberi yok.

Bu mereti hazırlayıp yemeden önce randevun, buluşman ne varsa iptal et. 3-4 tanesini yedikten sonra üzerine kamyon koymuşlar gibi hissedersin. Bir uyuma, titreme gelir. Arkadaşlarınla yersen, yedikten sonra uzanacak yeriniz olsun. Bunu yedikten sonra en az 2 saat sindireceksin, 2 kilo alacaksın. Kan şekerin yükselecek, bir garip olacaksın. Ama çok lezzetli, şeker gibi lanet olasıcalar.

Pancake yaparken mutfağı kirletmeye korkma, donunu bile indirsen kirlenecek o mutfak. Temizleme işini başkasına yıkabilirsen ne ala. ''Ben yaptım, sen temizle'' zihniyetini kullan. Tabii ki temizlemek çok daha keyifsiz ve takdir edilmeyen bir iş. Sen zaten pancake yapmayı bilen birisi olarak, zaten hem Amerikalı, hem Delikanlı, hem Fiyakalı olmuşsundur. Madem ki hazırsın, öğrenelim :

Malzemeler:
1 Yumurta (Tavuk Yumurtası)
1,5 Bardak Un (Kaliteli Un)
1 Bardak Süt (Taze Süt)
1 Yemek Kaşığı Kabartma Tozu (Tozu)
1 Çay Kaşığı Tuz (İyotlu / İyotsuz )
2 Çay Kaşığı Şeker (Şeker Kamışından)
4 Yemek Kaşığı Eritilmiş Tereyağı ( Pişirilmiş Değil, Eritilmiş!)

Bunlar heryerde bulunan malzemeler. Kimisini sokakta terkedilmiş bile bulabilirsin. Elde etmesi kolay perakende ürünler.

Sağa sola sıçratma olmasın diye evdeki en derin geniş kabı kullan. Yumurtayı kapta çırp, tereyağını ekle, tereyağının sıcak olmamasına dikkat et. Yumurtanın üzerine sıcak tereyağını dökersen pişer, sitsen de adam olmaz o pancake'den. Kabartma tozunu, tuzu ve şekeri ekledikten sonra, unu ekle yavaş yavaş karıştırarak, çırparak. Bunun için erkeksi kollarını kullan. Unu eklerken bir yandan da sütü ekle, dans ettir, evlendir un ile sütü. Mürüvvetlerini gör, kabın içinde çoluğa çocuğa karışsınlar.

Karışımın kıvamı çok önemli, akışkan olsun, ama yavşak olmasın. Ayakları yere bassın. Ocağı orta ateşin biraz üstüne getir. Büyük bir kepçe ile teflon ya da dökme demir bir tavayı az birşey yağladıktan sonra karışımını elegant bir biçimde dök. Şeklin 2'inci adımında gösterdiğim gibi tavanın kenarlarına kadar akmasın. Döktükten sonra karakterli olsun biraz duracağı yeri bilsin. Karışımı çok sulu yaptıysan, nonoş fransız krépine benzeyebilir. Böyle birşeyi asla kabul etmem! Kalın, kabarık asker göğsü gibi olacak pancake'lerin!

Şimdi çok önemli bir kısmına geldik işin. Pancake çevirme. Tavaya döktüğün diskin üzerinde baloncuklar göreceksin, kenarları da matlaşıyorsa çevirmenin zamanı gelmiş demektir. Eğer uslu bir çocuk olmak istiyorsan, al spatulayı çevirt, ama yok ben büyük adam olacağım, hayatı seviyorum, sınırlarda yaşıyorum dağa taşa kurşun sıkıyorum diyorsan, fırlatmalı döndürmece yapacağız. ''Ayy ben yapamam ki...'' diyip çürüklük yapma! Adamı hasta etme, elimin tersini spatulasız çeviririm sana doğru. Hayatın boyunca karşına çıkacak birşey bu.
Biliyorum, arasıra deniyorsun ocağın başında, birazcık zıplatıyormuş gibi yapıyorsun. Olmuyor tabii, korkak alıştırdığın için elini. Yarısı parçalanıyor omletin, akıtmanın, yarısı tavadan sarkıyor. Sonra bu travma yüzünden büsbütün hevesin kaçıyor. Anca birkaç ay sonra yine belki beceriksiz bir deneme ile kabuğuna çekiliyorsun. Fırlatmalı döndürme tekniği beceri ile ilgili değil. Yapanların ,genetik bir avantajı yok , ya da Allah vergisi bir kabiliyet filan değil. Anahtar kelimen, CESARET. Kırk yılda bir kez yarım yamalak deneyeceğine, bir kereliğine öğrenene kadar ocağı mutfağı feda et. Olana kadar hoplat ilk pancake'ini. olmazsa bir tanesi çöpe gitsin. Eğitimin daha önemli, yılda 10 bin kilo yemeği çöpe atıyorsun zaten. Göreceksin, yüzmek gibi, bisiklete binmek gibi birşey fırlatmalı döndürme. Öğrendin mi kimse önünde duramaz. Onları da döndürürsün. Şemanın 3'üncü adımında gösteriyorum.

Penkeklerinin iki tarafı da bol bol güneşlenmiş Rus kızı rengine geldiğinde bir tabağa üst üste yığızla. Benim gibi 5 sene boyunca bu iş üzerinde çalışırsan pancake'lerin üzerinde istediğin şekilleri çıkarabilirsin, 4'üncü şekilde gördüğün gibi Nihat Doğan'ın yüzünü çıkarttım. Güncel bir yüz olduğu için. Bu bomba gibi mamanın üzerine bal dök, reçel dök, marmelat sür, peynir koy. Nasıl istiyorsa canın, öyle ye.

Bunları çok sık yeme, her gün hergün yiyip vücudunu harap etme. 40 kilo alıp obezite cinneti geçirip şemadaki gibi döne döne mahalledekileri doğramanın sebebi olmayayım.

1 yorum:

  1. si può sapere che fine ha fatto il padrone di questo blog? portatemi il capo, adesso!

    YanıtlaSil